Dawniej kutię robiło się z na najlepszych składników na Wigilię. Nadal to danie jest stawiane na stole wigilijnym w niektórych regionach Polski.  Składniki były odkładane przez cały rok. Dzieci z niecierpliwością czekały, kiedy mogą zjeść słodkie połączenie miodu orzechów i maku.
Teraz kiedy mamy te składniki w swoim zasięgu, czemu by na co dzień nie świętować jadając małe ale wartościowe dawki ciepłego śniadania? 😉

Zresztą to danie to przykład tego jak zaoszczędzić sobie czas w kuchni, aby stojąc przy blacie kuchennym raz, warto mieć dawkę jedzenia na kilka porcji.  Możesz kutię spożywać w dwóch wersjach: na ciepło na śniadanie i na chłodno jako lunch w pracy, bądź na podwieczorek.

To również danie  możesz w postaci kaszy przemycić do jadłospisu swego dziecka, które potraktuje je jako deser. A to przecież naturalny i słodki deser! Mając taką bazę w lodówce możesz na drugi dzień np. wpić jajko, albo dodać masło i zrobić z tego  kulki, baton do krojenia. Wszystkie formy dozwolone!
Jedzenie da Ci potrzebna energię, aby przetrwać z czas, spadków koncentracji w pracy. Tylko nie przeocz czasu na lunch😉

 

 

 Składniki:

200 g orkiszu ekologicznego

200 g maku

50 g orzechów laskowych

50 g migdałów,

30 g rodzynek,

150 g miodu lipowego, spadziowego.

 

Przygotowanie

 

Tak więc, 200 g orkiszu ekologicznego, należy wypłukać, namoczyć i zagotować na na małym ogniu, często mieszając.  200 g maku, podobnie, wypłukać, zalać wodą i podgrzać aż będzie miękki. Całość odcedzić.  Następnie 50 g orzechów laskowych, 50 g migdałów, 30 g rodzynek i 150 g miodu łączymy razem. 

Możesz wzbogacisz wspomnianą powyżej bazę o śliwkę suszoną, figi bądź daktyle.  
 

Smacznego. 

 

P.s Ja podaje to danie najczęściej na śniadanie na ciepło,  w formie sałatki na kolację, w formie batona zapiekam w piekarniku z dodatkiem masła.
A jak u Ciebie to wygląda ? podziel się swoim sprawdzonym przepisem dołączając do grupy GotuJemy Razem

 

Share This